„Jaunųjų mediatorių” projektas: atsiliepimai

Ar galima konfliktuoti taikiai? Projektas „Jaunieji mediatoriai“ sako „taip“ ir kviečia visus ugdymosi įstaigose susitarti!

Pripažinkime, konfliktai kelia stresą ir neigiamas emocijas kiekvienam. Tačiau jaunam žmogui, stokojančiam gyvenimiškos patirties, konfliktų sprendimas gali būti itin sudėtingas ar net privesti prie kraštutinių priemonių, netgi fizinės agresijos.Tai suprasdami Mediacijos ir teisinių paslaugų centras kartu su partneriu Asmenybės brandos centru įgyvendino projektą „Jaunieji mediatoriai“, kuriame mokė jaunuolius išeities ieškoti teisingai, kad iškilus problemoms šie gebėtų padėti surasti nešališką, abejoms pusėms naudingą sprendimą.

Projekto metu moksleiviai iš aštuonių Lietuvos mokyklų bei jų pedagogai mokėsi konfliktus spręsti kaip tikri profesionalai  pagarbiai, įsiklausant, nešališkai ir siekiant bendradarbiavimu pagrįstų santykių.„Mediacija yra būdas apskritai keisti mentalitetą, tai yra būdas žodžius „paduosiu tave į teismą“, pakeisti į „susitarkime“, – apie mediacijos naudą kalbėjo projekto organizatorė Vidmantė Bartašienė.

Projektui pasibaigus, organizatoriai tikisi, kad projekto metu apmokyta jaunųjų mediatorių komanda ir toliau taikys bendraamžių mediaciją savo mokykloje, o koordinatoriai ne tik padės mokiniams, bet ir mėgins taikiai spręsti darbo ginčus kylančius tarp pačių suaugusiųjų.

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos koordinatorių komentaras apie “Jaunieji mediatoriai” projektą: „Mokyklinė mediacija mūsų gimnazijoje. Ar tai misija įmanoma?“

Mediacija – tai kūrybinė ir taiki nesutarimų, ginčų arba konfliktų sprendimo technika, kai į ginčą ar nesutarimą įsitraukusios šalys aktyviai dalyvaudamos ir padedamos tarpininko (mediatoriaus) priima visiems priimtiną sprendimą, kurį įsipareigoja vykdyti.Prieš metus Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazija įsitraukė į projektą „Jaunieji mediatoriai“. Mes dvi mokytojos (socialinė pedagogė Akvilė ir muzikos bei IU mokytoja Rasuolė) dalyvavome mokymuose, skirtuose koordinatoriams. Susipažinome su mediacija kaip idėja, jos svarbiausiais aspektais. Sužinojome, kas yra mediacija. Mediacijos pagalba tiek mokytojai, tiek mokiniai ir tėvai turi galimybę lengviau spręsti savo konfliktines situacijas. Mediaciją galima pradėti naudoti jau vaikų darželyje, kaip prevencinę ar kaip ugdomąją priemonę. Svarbu ir tai, kad į mediaciją dalyviai ateitų laisva valia, nes jeigu žmogus ateina ne savo noru, negalima vykdyti mediacijos proceso. Mediaciją galima naudoti visur – mokyklose, bankuose, viešosiose įstaigose ir kt. – juk visur žmonės ginčijasi, visur kyla konfliktų ir bet kur galima panaudoti mediaciją. Tačiau yra ir ribos, kai mediacija nebegali būti naudojama. Jeigu konfliktai kyla dėl auklėjimo, mediacija nepadės. Jeigu kyla stiprūs konfliktai, jie eskaluojami, tada jau per vėlu naudoti mediaciją.

Taigi, mūsų gimnazijoje įsikūrė „Jaunųjų mediatorių klubas“. Tai šeši 8 – 9 klasių mokiniai, kurie panoro būti pirmieji mediatoriai gimnazijoje. Jiems vyko mokymai su nuostabia lektore Ieva. Šių mokymų tikslas – supažindinti su jaunųjų mediatorių veikla mokykloje, kaip būtų galima sumažinti patyčių, konfliktų skaičių mokyklose, gerinti mokinių, mokytojų, tėvų bendravimą, skatinti ginčus spręsti taikiu būdu. Mediacijos mokymai suteikė mokiniams įvairiapusės naudos: pasitikėjimo savimi, lyderystės, informacijos perteikimo įgūdžių, kaip susikalbėti, kaip dirbti komandoje…Taigi, jau nuo rugsėjo mėnesio mūsų gimnazijos Jaunieji mediatoriai pradėjo savo veiklą Plutiškių gimnazijoje. Sprendžia ginčus ir nesutarimus taikiai, kalbasi ir išklauso. O mes, kaip jų koordinatorės, padedame jiems.Todėl galima tvirtai pasakyti, kad „mokyklinė mediacija mūsų gimnazijoje – misija įmanoma!!!“

Dalinasi Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos Jaunųjų mediatorių koordinatorės Akvilė M. ir Rasuolė K.

Šakių rajono Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos koordinatorių atsiliepimas.

,,Mokiniai, ypač jaunesnio amžiaus, spręsdami konfliktus dažniausiai ieško suaugusiųjų pagalbos.Tačiau tarpininkai tarp besipykstančių pusių, norinčių taikiai išspręsti konfliktą, gali būti ir patys mokiniai. Projekto ,,Jaunieji mediatoriai“ idėja, pristatyta Šakių rajono Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos bendruomenei, iškart sudomino Tačiau rasti mokinius, galinčius ir norinčius užsiimti šia veikla, buvo nelengva užduotis – esame nedidelė gimnazija, aktyvūs vaikai turi tiek daug veiklų, jog dalyvavimas dar viename projekte – papildomas krūvis ir atsakomybė. Didžiausia problema, įgyvendinant projektą, yra laiko stoka.Nepaisant visko, atsirado keturios veiklios merginos, pasiryžusios mokytis padėti taikiai spręsti bendraamžių konfliktus. Nuo gegužės mėnesio Andrėja, Meda, Estela ir Ema, išklausiusios mokymus, kartu su koordinatorėmis Rima ir Raimonda pristatė mokyklinės mediacijos idėją žemesniųjų klasių mokiniams, praktiškai bandė taikyti simuliacijų metu įgytas žinias, sėmėsi patirties. Džiaugiamės, kad projekto ,,Jaunieji mediatoriai“ idėja pasiekė mūsų gimnazijos bendruomenę, viliamės nenutrūksiančio bendradarbiavimo su mediatorėmis Ieva, Sigita bei Vidmante, lauksime planuojamų susitikimų ,,Jaunųjų mediatorių“ stovykloje.”

Jaunųjų mediatorių koordinatorėsRima ir Raimonda

Radviliškio rajono Baisogalos gimnazijos koordinatorių atsiliepimas ir jaunųjų mediatorių prisistatymas Baisogalos gimnazijoje į „Jaunųjų mediatorių“ veiklą įsitraukė septyni I gimnazinės klasės mokiniai. Jiems vyko mokymai, kurių tikslas – supažindinti su mediacija, jaunųjų mediatorių veiklos galimybėmis, ginčų ir konfliktų taikiais spendimų būdais.Jaunieji mediatoriai stengiasi būti atpažįstamais, susikūrė skiriamuosius ženklelius. Vaikštant koridoriais matyti konfliktines situacijas, pakalbinti, parekomenduoti taikius sprendimo būdus ar pasiūlyti ateiti į mediaciją.Kiekvieną savaitę mokiniai susirenka du kartus: padėti išspręsti ginčus bei aptarti ir išanalizuoti situacijas.”

Koordinatorės Danutė Garuckienė Inga Nainienė

Daugiau nuotraukų, video “Jaunieji Mediatoriai” projekto galite rasti tam skirtoje Facebook grupėje į kurią kviečiame užsukti: “Mokyklinė mediacija”.