„Jaunųjų mediatorių” projektas: konfliktus spręskime taikiai
Turbūt ne vienas žmogus gyvenime yra pats pasakęs ar iš kitų išgirdęs žodžius – „paduosiu tave į teismą“. Nors šis posakis ir ne visada atspindi tikruosius ketinimus, tačiau yra gana populiarus. Teisininkė mediatorė Vidmantė Bartašienė siekia pakeisti tokį ginčų sprendimo mentalitetą ir parodyti žmonėms kitokį kelią – susitarimo vienas su kitu.
Ketverius metus šia veikla užsiimanti moteris sutiko papasakoti, kaip atrodo mediatoriaus darbas, su kokiais iššūkiais ji susiduria ir ką laiko aukščiausiu savo darbo rezultatu. Itin dažnai pačiame konfliktų epicentre atsidurianti Vidmantė atvira – apie šį darbą ji anksčiau negalvojo, tačiau dabar be to neįsivaizduoja savo kasdienybės.
Mediatorius turi būti įvairiapusiškas Pasidomėjus, kaip paprastai būtų galima paaiškinti, ką gi tas mediatorius daro, Vidmantė nurodo, jog jo misija yra padėti žmonėms susitarti konfliktinėse situacijose. Pati pašnekovė daugiausiai dirba su žmonėmis, kurie nusprendžia skirtis, dalijasi nepilnamečių vaikų globą, tačiau mediatoriai gali padėti ir, pavyzdžiui, ginčuose dėl verslo. Norint dirbti mediatoriumi, reikia atitikti tam tikrus reikalavimus – turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, būti išklausius specialius mokymus ir išlaikius egzaminą. Nemažiau svarbios yra ir asmeninės savybės. „Visada pabrėžiu, kad mediatoriui pirmiausia turi būti įdomūs kiti žmonės, jis turi norėti padėti jiems išspręsti problemas. Pastebiu, kad labai sėkmingai dirba tie, kurie prieš tai savanoriavo, kurie yra įpratę padėti kitiems“, – sako V. Bartašienė.
Anot jos, mediatorius turi būti labai įvairiapusiškas žmogus, kadangi viename mediacijos etape jis pats turi labai daug kalbėti, vėliau – tik klausyti, uždavinėti klausimus, reflektuoti, suvaldyti diskusiją, kad ji nevirstų įžeidinėjimų vienas kitam lavina: „Mediatorius turi mokėti išklausyti, susisteminti informaciją, būti iškalbingas, nešališkas ir kartu jautrus. Labai svarbu atrasti, kur šalys vis dėl to sutaria, net jei tai smulkmena, todėl reikia atidžiai gaudyti mintis ir parodyti, jog tarp sprendimų yra bendri taškai.“
Visą straipsnį galite rasti https://www.tv3.lt/naujiena/gyvenimas/