Skyrybos

Sprendžiant šeimos ginčus – mediacija yra privaloma

Nuo 2020 m. sausio įsigaliojo nauja Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka. Esant šeimos ginčui dėl santuokos nutraukimo, vaiko išlaikymo, bendravimo tvarkos ir kitokiems ginčams mediacija yra privaloma. Tik ja pasinaudojus galima kreiptis į teismą.

Valstybė apmoka minimalias mediacijos išlaidas

Prieš kreipiantis į teismą šeimos santykiuose atsiranda galimybė oriai ir taikiai susitarti. Mediacija yra privaloma, tačiau ne prievartinė. Privalomas yra mediacijos inicijavimas. Vienai šaliai nesutikus arba nors vienai nutarus pasitraukti iš mediacijos proceso – laikoma, kad prievolė prieš kreipiantis į teismą pasinaudoti mediacijos procedūra įvykdyta. 

Valstybė užtikrina minimalų mediacijos proceso apmokėjimą: 4 val. mediacijos ir dar – 2 val. mediatoriaus darbo,  neatsižvelgiant nei į asmenų turtą, nei pajamas.

Kaip šeimos ginče mediacija gali padėti susitarti taikiai?

Skyrybos yra vienas iš skaudžiausių žmonėms emocinių būsenų. Tokios būsenos metu jie negali ramiai galvoti. Dominuoja įtempti konfliktiniai santykiai, o tai, kliudo kalbėtis ir klausytis. Abi šalys tiesiog nenori girdėti kitos pusės.

Pakeltas balso tonas yra svarbus tik tam, kas jį transliuoja, o ne tam, kam skirta.  Mediatorius nesiekia, kad šalys susitaikytų, tačiau ieško galimybių žmonėms susitarti taip, kad jie galėtų bendrauti ateityje. Galėtų pažiūrėti vienas kitam į akis. 

Šeimose auga vaikai, tad aktualus jų išlaikymas, bendravimo tvarka, turto, kreditų dalybos. Santykiai be pykčių, apmaudo ir nuoskaudų – padeda šalims bendrauti vaikų auklėjimo, išlaikymo ir kitais klausimais. 

  1. Mediacijos metu paaiškinama, kaip bendrauti, palengvinti situaciją vaikams. Juk net ir po santuokos nutraukimo vaikams tėvai išliks tie patys. 
  2. Mediatoriaus pagalba pačios šalys procese viena kitą išgirsta, diskutuoja, bet ne konfliktuoja, ieško geriausių jų ginčui situacijų. 
  3. Mediatorius padeda surasti tai šeimai tinkamiausią sprendimą. Šalims susipykus jos nebenori viena kitos nei girdėti, nei matyti, o mediatorius padeda pamatyti ir išgirsti. 
  4. Mediacijos nauda yra maksimaliai nukreipta į pačių ginčo šalių poreikius.