„Jaunųjų mediatorių” projektas: atsiliepimai

Ar galima konfliktuoti taikiai? Projektas „Jaunieji mediatoriai“ sako „taip“ ir kviečia visus ugdymosi įstaigose susitarti!

Pripažinkime, konfliktai kelia stresą ir neigiamas emocijas kiekvienam. Tačiau jaunam žmogui, stokojančiam gyvenimiškos patirties, konfliktų sprendimas gali būti itin sudėtingas ar net privesti prie kraštutinių priemonių, netgi fizinės agresijos.Tai suprasdami Mediacijos ir teisinių paslaugų centras kartu su partneriu Asmenybės brandos centru įgyvendino projektą „Jaunieji mediatoriai“, kuriame mokė jaunuolius išeities ieškoti teisingai, kad iškilus problemoms šie gebėtų padėti surasti nešališką, abejoms pusėms naudingą sprendimą.

Projekto metu moksleiviai iš aštuonių Lietuvos mokyklų bei jų pedagogai mokėsi konfliktus spręsti kaip tikri profesionalai  pagarbiai, įsiklausant, nešališkai ir siekiant bendradarbiavimu pagrįstų santykių.„Mediacija yra būdas apskritai keisti mentalitetą, tai yra būdas žodžius „paduosiu tave į teismą“, pakeisti į „susitarkime“, – apie mediacijos naudą kalbėjo projekto organizatorė Vidmantė Bartašienė.

Projektui pasibaigus, organizatoriai tikisi, kad projekto metu apmokyta jaunųjų mediatorių komanda ir toliau taikys bendraamžių mediaciją savo mokykloje, o koordinatoriai ne tik padės mokiniams, bet ir mėgins taikiai spręsti darbo ginčus kylančius tarp pačių suaugusiųjų.

Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos koordinatorių komentaras apie “Jaunieji mediatoriai” projektą: „Mokyklinė mediacija mūsų gimnazijoje. Ar tai misija įmanoma?“

Mediacija – tai kūrybinė ir taiki nesutarimų, ginčų arba konfliktų sprendimo technika, kai į ginčą ar nesutarimą įsitraukusios šalys aktyviai dalyvaudamos ir padedamos tarpininko (mediatoriaus) priima visiems priimtiną sprendimą, kurį įsipareigoja vykdyti.Prieš metus Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazija įsitraukė į projektą „Jaunieji mediatoriai“. Mes dvi mokytojos (socialinė pedagogė Akvilė ir muzikos bei IU mokytoja Rasuolė) dalyvavome mokymuose, skirtuose koordinatoriams. Susipažinome su mediacija kaip idėja, jos svarbiausiais aspektais. Sužinojome, kas yra mediacija. Mediacijos pagalba tiek mokytojai, tiek mokiniai ir tėvai turi galimybę lengviau spręsti savo konfliktines situacijas. Mediaciją galima pradėti naudoti jau vaikų darželyje, kaip prevencinę ar kaip ugdomąją priemonę. Svarbu ir tai, kad į mediaciją dalyviai ateitų laisva valia, nes jeigu žmogus ateina ne savo noru, negalima vykdyti mediacijos proceso. Mediaciją galima naudoti visur – mokyklose, bankuose, viešosiose įstaigose ir kt. – juk visur žmonės ginčijasi, visur kyla konfliktų ir bet kur galima panaudoti mediaciją. Tačiau yra ir ribos, kai mediacija nebegali būti naudojama. Jeigu konfliktai kyla dėl auklėjimo, mediacija nepadės. Jeigu kyla stiprūs konfliktai, jie eskaluojami, tada jau per vėlu naudoti mediaciją.

Taigi, mūsų gimnazijoje įsikūrė „Jaunųjų mediatorių klubas“. Tai šeši 8 – 9 klasių mokiniai, kurie panoro būti pirmieji mediatoriai gimnazijoje. Jiems vyko mokymai su nuostabia lektore Ieva. Šių mokymų tikslas – supažindinti su jaunųjų mediatorių veikla mokykloje, kaip būtų galima sumažinti patyčių, konfliktų skaičių mokyklose, gerinti mokinių, mokytojų, tėvų bendravimą, skatinti ginčus spręsti taikiu būdu. Mediacijos mokymai suteikė mokiniams įvairiapusės naudos: pasitikėjimo savimi, lyderystės, informacijos perteikimo įgūdžių, kaip susikalbėti, kaip dirbti komandoje…Taigi, jau nuo rugsėjo mėnesio mūsų gimnazijos Jaunieji mediatoriai pradėjo savo veiklą Plutiškių gimnazijoje. Sprendžia ginčus ir nesutarimus taikiai, kalbasi ir išklauso. O mes, kaip jų koordinatorės, padedame jiems.Todėl galima tvirtai pasakyti, kad „mokyklinė mediacija mūsų gimnazijoje – misija įmanoma!!!“

Dalinasi Kazlų Rūdos sav. Plutiškių gimnazijos Jaunųjų mediatorių koordinatorės Akvilė M. ir Rasuolė K.

Šakių rajono Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos koordinatorių atsiliepimas.

,,Mokiniai, ypač jaunesnio amžiaus, spręsdami konfliktus dažniausiai ieško suaugusiųjų pagalbos.Tačiau tarpininkai tarp besipykstančių pusių, norinčių taikiai išspręsti konfliktą, gali būti ir patys mokiniai. Projekto ,,Jaunieji mediatoriai“ idėja, pristatyta Šakių rajono Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos bendruomenei, iškart sudomino Tačiau rasti mokinius, galinčius ir norinčius užsiimti šia veikla, buvo nelengva užduotis – esame nedidelė gimnazija, aktyvūs vaikai turi tiek daug veiklų, jog dalyvavimas dar viename projekte – papildomas krūvis ir atsakomybė. Didžiausia problema, įgyvendinant projektą, yra laiko stoka.Nepaisant visko, atsirado keturios veiklios merginos, pasiryžusios mokytis padėti taikiai spręsti bendraamžių konfliktus. Nuo gegužės mėnesio Andrėja, Meda, Estela ir Ema, išklausiusios mokymus, kartu su koordinatorėmis Rima ir Raimonda pristatė mokyklinės mediacijos idėją žemesniųjų klasių mokiniams, praktiškai bandė taikyti simuliacijų metu įgytas žinias, sėmėsi patirties. Džiaugiamės, kad projekto ,,Jaunieji mediatoriai“ idėja pasiekė mūsų gimnazijos bendruomenę, viliamės nenutrūksiančio bendradarbiavimo su mediatorėmis Ieva, Sigita bei Vidmante, lauksime planuojamų susitikimų ,,Jaunųjų mediatorių“ stovykloje.”

Jaunųjų mediatorių koordinatorėsRima ir Raimonda

Radviliškio rajono Baisogalos gimnazijos koordinatorių atsiliepimas ir jaunųjų mediatorių prisistatymas Baisogalos gimnazijoje į „Jaunųjų mediatorių“ veiklą įsitraukė septyni I gimnazinės klasės mokiniai. Jiems vyko mokymai, kurių tikslas – supažindinti su mediacija, jaunųjų mediatorių veiklos galimybėmis, ginčų ir konfliktų taikiais spendimų būdais.Jaunieji mediatoriai stengiasi būti atpažįstamais, susikūrė skiriamuosius ženklelius. Vaikštant koridoriais matyti konfliktines situacijas, pakalbinti, parekomenduoti taikius sprendimo būdus ar pasiūlyti ateiti į mediaciją.Kiekvieną savaitę mokiniai susirenka du kartus: padėti išspręsti ginčus bei aptarti ir išanalizuoti situacijas.”

Koordinatorės Danutė Garuckienė Inga Nainienė

Daugiau nuotraukų, video “Jaunieji Mediatoriai” projekto galite rasti tam skirtoje Facebook grupėje į kurią kviečiame užsukti: “Mokyklinė mediacija”.

„Jaunųjų mediatorių” projektas: konfliktus spręskime taikiai

Turbūt ne vienas žmogus gyvenime yra pats pasakęs ar iš kitų išgirdęs žodžius – „paduosiu tave į teismą“. Nors šis posakis ir ne visada atspindi tikruosius ketinimus, tačiau yra gana populiarus. Teisininkė mediatorė Vidmantė Bartašienė siekia pakeisti tokį ginčų sprendimo mentalitetą ir parodyti žmonėms kitokį kelią – susitarimo vienas su kitu.

Ketverius metus šia veikla užsiimanti moteris sutiko papasakoti, kaip atrodo mediatoriaus darbas, su kokiais iššūkiais ji susiduria ir ką laiko aukščiausiu savo darbo rezultatu. Itin dažnai pačiame konfliktų epicentre atsidurianti Vidmantė atvira – apie šį darbą ji anksčiau negalvojo, tačiau dabar be to neįsivaizduoja savo kasdienybės.

Mediatorius turi būti įvairiapusiškas Pasidomėjus, kaip paprastai būtų galima paaiškinti, ką gi tas mediatorius daro, Vidmantė nurodo, jog jo misija yra padėti žmonėms susitarti konfliktinėse situacijose. Pati pašnekovė daugiausiai dirba su žmonėmis, kurie nusprendžia skirtis, dalijasi nepilnamečių vaikų globą, tačiau mediatoriai gali padėti ir, pavyzdžiui, ginčuose dėl verslo. Norint dirbti mediatoriumi, reikia atitikti tam tikrus reikalavimus – turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą, būti išklausius specialius mokymus ir išlaikius egzaminą. Nemažiau svarbios yra ir asmeninės savybės. „Visada pabrėžiu, kad mediatoriui pirmiausia turi būti įdomūs kiti žmonės, jis turi norėti padėti jiems išspręsti problemas. Pastebiu, kad labai sėkmingai dirba tie, kurie prieš tai savanoriavo, kurie yra įpratę padėti kitiems“, – sako V. Bartašienė.

Anot jos, mediatorius turi būti labai įvairiapusiškas žmogus, kadangi viename mediacijos etape jis pats turi labai daug kalbėti, vėliau – tik klausyti, uždavinėti klausimus, reflektuoti, suvaldyti diskusiją, kad ji nevirstų įžeidinėjimų vienas kitam lavina: „Mediatorius turi mokėti išklausyti, susisteminti informaciją, būti iškalbingas, nešališkas ir kartu jautrus. Labai svarbu atrasti, kur šalys vis dėl to sutaria, net jei tai smulkmena, todėl reikia atidžiai gaudyti mintis ir parodyti, jog tarp sprendimų yra bendri taškai.“

Visą straipsnį galite rasti https://www.tv3.lt/naujiena/gyvenimas/

Istorija, kaip privalomoji mediacija padėjo susitaikyti

Į mane kreipėsi advokatė, šių metų pradžioje gavusi nutartį iš teismo, kuria buvo atsisakyta priimti ieškinį dėl santuokos nutraukimo, nes nebuvo pasinaudota privalomąja mediacija. Vėliau pasikalbėjus su advokatės klientu paaiškėjo, jog dėl santuokos nutraukimo sąlygų jis su sutuoktine iš tiesų norėtų tartis taikiai.

Nors žmonės buvo jau solidaus amžiaus, nuo jų santuokos sudarymo nebuvo praėję nei metų. Susitikau su jais atskirai, nes gyveno skirtinguose miestuose. Aptarėme santuokos nutraukimo sąlygas. Sutuoktiniai nesutarė dėl kreditų pasidalinimo. Po kelių susitikimų jie rado sprendimą. Parengiau santuokos nutraukimo teisinių pasekmių sutartį. Vyras ją pasirašė kovo pradžioje. Turėjau dokumentus nuvežti moteriai pasirašyti, tačiau buvo paskelbtas karantinas. Nusiunčiau moteriai dokumentus registruotu paštu, kad ji pasirašytų ir pateiktų teismui.

Už kelių dienų paskambinau pasitikslinti, ar dokumentus gavo, tačiau moters telefonas buvo išjungtas. Laikas nuo laiko skambinau jai, tai tęsėsi maždaug mėnesį. Po to ji atsiliepė, pasakė, kad dokumentus pasirašė, tačiau į teismą neišsiuntė, nes pašte ilgos eilės. Paprašiau pasirašytus dokumentus atsiųsti man, ketindama pati išsiųsti teismui, tačiau dar mėnesį jų nesulaukiau. Moteris į telefono skambučius nebeatsiliepė, kol vieną rytą sulaukiau jos skambučio. Ji sakė, kad nuvežė dokumentus vyrui.

Praėjo dar kelios dienos ir sulaukiau jo skambučio. Pasirodo, tas laikas, per kurį sutuoktiniai nesusitiko, abiem leido įvertinti savo santykius. Jei nebūtų privalomosios mediacijos ir metų pradžioje teismas būtų priėmęs ieškinį, tikėtina, kad žmonės nebūtų susitaikę.

Privalomosios mediacijos laiko ir šį kartą pakako žmonėms išgirsti vienam kitą ir susitarti.

Į mane galite kreiptis telefonu 8 688 333 08 arba el. paštu: mediatoriu@gmail.com.

Ginčas tarp artimiausių žmonių

Mediacija tarp artimiausių žmonių yra labai jautri tema, o šiuo atveju ginčas kaip tik ir kilo tarp močiutės ir mamos dėl bendravimo su anūku. Kai konfliktas kyla tarp skirtingų kartų, abi pusės turi gerus ketinimus, tačiau dažnai nemoka nustatyti ribų. Vyresnioji karta veržiasi padėti, ir dažnai net nustemba, kai jų dukros ar sūnūs visai neprašo ir net nelaukia pagalbos. Iš didelio noro „padaryti kaip reikia“ išeina ir pykčiai.

Į mus teisinės konsultacijos kreipėsi močiutė. Ji prašė išsireikalauti iš savo dukters galimybę bendrauti su anūku. Abi šalys sutiko atvykti į mediaciją ir aptarti susiklosčiusią situaciją.

Močiutė iš pat pradžių labai norėjo nustatyti griežtą bendravimo tvarką – kada ir kaip, kokiomis dienomis ir iki kelintos valandos ji susitikinės su anūku. Ir kada jis liks nakvoti pas močiutę. Ir kokiomis šventėmis jis bus su senele… Šiuo atveju duktė nebuvo linkusi sutikti su tokiais močiutės prašymais.

Dukters nuomone, ji nedraudė ir nedraudžia savo mamai matytis su sūnumi. Tik dar nėra pasirengusi, kad jis nakvotų pas močiutę. Vaiko mama norėjo aiškumo ir dėl berniuko vykimo į renginius: ir iš anksto žinoti, ir kad su ja pasitartų. Moteris pabrėžė, jog nori gyventi savarankiškai ir pati auklėti savo vaiką. Bet pasvarstys dėl vaiko pasilikimo nakvynei.

Mediacijos metu matėsi, kad įvyko pasikeitimai viduje. Mama išsakė, jog laukia didesnio nuoširdumo iš močiutės savo atžvilgiu. Ženklo, kad ja pasitiki. Ir, jei reiktų pagalbos, kreiptųsi į ją net negalvodama. Apie „griežtą nustatytą tvarką“ jau nebuvo kalbama.

„Atšilus ledams“, atsirado galimybė pasirašyti taikos sutartį.

Į mane galite kreiptis telefonu 8 688 333 08 arba el. paštu: mediatoriu@gmail.com.

Skyrybos

Sprendžiant šeimos ginčus – mediacija yra privaloma

Nuo 2020 m. sausio įsigaliojo nauja Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka. Esant šeimos ginčui dėl santuokos nutraukimo, vaiko išlaikymo, bendravimo tvarkos ir kitokiems ginčams mediacija yra privaloma. Tik ja pasinaudojus galima kreiptis į teismą.

Valstybė apmoka minimalias mediacijos išlaidas

Prieš kreipiantis į teismą šeimos santykiuose atsiranda galimybė oriai ir taikiai susitarti. Mediacija yra privaloma, tačiau ne prievartinė. Privalomas yra mediacijos inicijavimas. Vienai šaliai nesutikus arba nors vienai nutarus pasitraukti iš mediacijos proceso – laikoma, kad prievolė prieš kreipiantis į teismą pasinaudoti mediacijos procedūra įvykdyta. 

Valstybė užtikrina minimalų mediacijos proceso apmokėjimą: 4 val. mediacijos ir dar – 2 val. mediatoriaus darbo,  neatsižvelgiant nei į asmenų turtą, nei pajamas.

Kaip šeimos ginče mediacija gali padėti susitarti taikiai?

Skyrybos yra vienas iš skaudžiausių žmonėms emocinių būsenų. Tokios būsenos metu jie negali ramiai galvoti. Dominuoja įtempti konfliktiniai santykiai, o tai, kliudo kalbėtis ir klausytis. Abi šalys tiesiog nenori girdėti kitos pusės.

Pakeltas balso tonas yra svarbus tik tam, kas jį transliuoja, o ne tam, kam skirta.  Mediatorius nesiekia, kad šalys susitaikytų, tačiau ieško galimybių žmonėms susitarti taip, kad jie galėtų bendrauti ateityje. Galėtų pažiūrėti vienas kitam į akis. 

Šeimose auga vaikai, tad aktualus jų išlaikymas, bendravimo tvarka, turto, kreditų dalybos. Santykiai be pykčių, apmaudo ir nuoskaudų – padeda šalims bendrauti vaikų auklėjimo, išlaikymo ir kitais klausimais. 

  1. Mediacijos metu paaiškinama, kaip bendrauti, palengvinti situaciją vaikams. Juk net ir po santuokos nutraukimo vaikams tėvai išliks tie patys. 
  2. Mediatoriaus pagalba pačios šalys procese viena kitą išgirsta, diskutuoja, bet ne konfliktuoja, ieško geriausių jų ginčui situacijų. 
  3. Mediatorius padeda surasti tai šeimai tinkamiausią sprendimą. Šalims susipykus jos nebenori viena kitos nei girdėti, nei matyti, o mediatorius padeda pamatyti ir išgirsti. 
  4. Mediacijos nauda yra maksimaliai nukreipta į pačių ginčo šalių poreikius.

Verslo partnerių istorija

Su jumis sveikinuosi aš, teisininkė mediatorė Vidmantė. Šį kartą noriu Jums papasakoti ne šeimos, bet verslo partnerių istoriją.

Praėjusių metų vasarą buvo pasirašytos dvi rangos sutartys. Kaip paaiškėjo mediacijos metu, daugelis sąlygų tarp šalių buvo aptartos žodžiu, todėl vienas iš partnerių nelabai gilinosi, kas sakoma rašytinėje sutartyje. Dažnai pasitaiko, jog žmonės sutartis laiko vien formaliu dalyku. Todėl jų reikšmę, kai prasideda nesutarimai, sužino skausmingai.

Šiuo atveju viena iš sutarties šalių nebuvo patenkinta antrosios darbu. Į mane vien žodžiais pasitikėjęs verslininkas kreipėsi jau gavęs pretenziją, kuria buvo reikalaujama atlyginti maždaug 15000 Eur dydžio nuostolius. Paskambinau kitos šalies vadovui, jam nukreipus – teisininkui. Išdėsčius argumentus, dalyvauti mediacijai vadovas sutiko.

Buvau liudininkė to, kad žmonių viduje ir dėl verslo rezultatų gali įvykti ženklūs pokyčiai. Juk pradžioje buvo įvardinti tūkstantiniai nuostoliai. Nuostabu tai, kad per nepilnų dviejų valandų mediacijos sesiją buvo pasiektas susitarimas – susitarta, jog, atlikus keletą nesudėtingų darbelių ir grąžinus avansą, konfliktas bus laikomas išspręstu.

Teismo patvirtino parengtą taikos sutartį.

Į mus galite kreiptis.